Opstipacija ili zatvor je poremećaj funkcionisanja creva kada se ona prazne sa dugim pauzama (dve ili manje stolica nedeljno), stolica je veoma suva i tvrda, velikog promera i detetu pravi značajno naprezanje pri pražnjenju ili ima najmanje jednu epizodu nekontrolisanog crevnog pražnjenja (prljanja veša) nedeljno i da to traje najmanje 2 meseca.
Neredovno pražnjenje debelog creva se javlja kod dece svih uzrasta. Često se javlja gubitak apetita, nadutost i bol u stomaku, sveža krv na stolici i prljanje veša. Ponekada je stolica suva i tvrda, često kao klikeri.
Zatvor je čest razlog poseta pedijatru, čak 3-5% od ukupnih pregleda. Smatra se da 5-15% dece pati od opstipacije, a najčešće se javlja u uzrastu od druge do četvrte godine. Kod 25-50% dece sa opstipacijom je isti problem prisutan kod još nekog člana porodice.
Najviše stolica ima u novorođenačkom uzrastu, prosečno 4 stolice dnevno. To se tokom prve godine života smanjuje, da bi se ustalilo u uzrastu od oko 4 godine. Kod nelečene opstipacije kod dece, u 25% slučajeva se problem sa pražnjenjem creva nastavlja i u odraslom dobu. Često se kod dece sa zatvorom zbog napinjanja javljaju i analne pukotine (fisure). Tada se javi i sveža krv na stolici, a pražnjenje postaje još bolnije i teže.
Tada je potrebno, nakon svake stolice, oprati guzu mlakom vodom i bebi sapunom, dobro obrisati i namazati kremom sa cinkom, koja utiče na bolju epitelizaciju. Uveče namazati pantenolom spolja i blago prstom namazati i iznutra oko 0.5 cm, radi bržeg zarastanja.
Ako zatvor duže traje, često je praćen nevoljnim ispuštanjem stolice zbog nagomilavanja i zadržavanja sadržaja u crevima, koji deca zbog bola nikada ne isprazne do kraja. Postepeno kružni mišić na analnom otvoru slabi i ne može da zadrži stolicu.
Ako se dokaže da uzrok u pražnjenju creva nisu anomalije ili oboljenjacreva, lečenje neće biti teško. Treba korigovati ishranu, povećati unos namirnica bogatih celulozom (šljive, smokve, urme, kupus, kelj, mekinje, crni hleb, mineralna ulja) i povećati unos tečnosti, kao i kretanje.
Crevna peristaltika se može stimulisati i masažom stomačića u smeru kazaljke na satu, te pokretima nogama, kao kod vožnje bicikla. Tople kupke takođe dovode do opuštanja trbušnih mišića. Sok od šljive i zaslađen čaj od kamilice takođe mogu biti veoma efikasani.
Postoje i laksativna sredstva koja se uvode po preporuci i pod kontrolom pedijatra, kao i preparati na bazi makrogola – polietilen glikol. On je bezbedan i bez neželjenih dejstava, zadržava vodu u crevima, omogućavajući lakše pražnjenje.
Dete treba podsećati da prazni creva svakodnevno nakon obilnog obroka, kada se i normalno pokreće peristaltika creva, ali bez pretnji i pritisaka. Ako postoji čep u crevu, mogu se upotrebiti mikroklizme na bazi mineralnih ulja i sapunice, ali ih treba upotrebljavati što ređe i pod kontrolom pedijatra. Nakon normalizacije, roditelji trebaju nenapadno tokom 6 meseci da prate ritam pražnjenja creva kod deteta.
Ako stolica izostane više od 10 dana, dete je nervozno i razdražljivo, žali se na bol u stomaku i ne prihvata obroke ili se pojavi veća količina krvi u stolici, potrebno je i obavezno javiti se na pregled pedijatru. Ako dete nema stolicu 14 i više dana, iako je sve normalno, takođe pravac pedijatar.
Zatvor može biti posledica neke anomalije ili bolesti creva, metaboličkih i hormonskih bolesti, te kao posledica nepravilne ishrane i smanjenog unosa vode. Kod dece koja uzimaju puno mleka, malo vode i nedovoljne količine čvrste hrane, zatvor se javlja zbog malo sadržaja u crevima, nedovoljno za pokretanje peristaltike. Kontrola pražnjenja se kod deteta uspostavlja u uzrastu od oko 18 meseci i pre tog perioda ne treba započinjati kontrolu defekacije, jer dete pre tog uzrasta ne shvata šta se od njega traži.